Jeżeli wydaje Ci się, że masz jeszcze dużo czasu na zarabianie pieniędzy, możesz być w błędzie. Za chwilę wyjaśnię Ci, dlaczego ten dobry czas się już kończy.

Ludzie niestety tego nie zauważają, ale od ponad trzydziestu lat w Polsce mamy niesamowity dobrobyt.

W tym czasie wzrost gospodarczy był tak duży, że byliśmy jako Polska na drugim miejscu, zaraz za Chinami, biorąc pod uwagę wskaźnik PKB.

Dzięki temu poziom życia Polaków znacznie wzrósł. Mamy nowocześniejsze samochody, smartfony, komputery. Wyjeżdżamy na wakacje, podróżujemy, stać nas na lepsze jedzenie i ubrania.

Te 30 ostatnich lat to był najlepszy czas na zarabianie pieniędzy. Gdy gospodarka się rozwija, łatwo jest stworzyć jakiś biznes.

To tak jakby dołączać do rynku kapitałowego, który jest wzrostowy. Czyli przykładowo, gdy mamy hossę na giełdzie, to wycena większości spółek rośnie, dlatego znacznie łatwiej trafić taką spółkę, która da inwestorowi zarobić. 

No bo prawie wszystkie w rzeczywistości dają zarobić. Jedne mniej, inne więcej, ale rynek jest wzrostowy, jest hossa, więc większość zyskuje.

Podobnie z zakładaniem jakiegoś biznesu, nawet jednoosobowego, podczas dynamicznego wzrostu gospodarczego.

W takim otoczeniu większość biznesów, gdy jest dobrze zarządzana, przynosi zyski.

Oczywiście są bardziej i mniej zyskowne biznesy, natomiast podczas wzrostu gospodarczego całego państwa znacznie łatwiej trafić do branży, która daje zarobić, bo tak na prawdę większość jest opłacalna.

Myślę, że teraz jesteśmy na przełomie i powoli ten wzrost gospodarczy Polski może hamować.

Rozwój tego typu średnich państw jak nasze jest cykliczny. Co pewien czas jest duża doza wolności gospodarczej i bezpieczeństwa, a co pewien czas do głosu dochodzą populiści, socjaliści i wrogowie, którzy skutecznie zubażają społeczeństwo i utrudniają zarabianie pieniędzy.

Być może już widzisz, jak na przestrzeni ostatnich kilku lat wzrosły obciążenia podatkowe dla przedsiębiorców i biurokracja stała się tak skomplikowana, że coraz trudniej prowadzić mały biznes.

Same koszty na start małego biznesu są tak wysokie, że często pomimo znalezienia fajnej niszy, nie opłaca się w nią wchodzić, bo zarabialibyśmy wyłącznie na ZUS i podatki.

Podobnie sytuacja zmienia się jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Eksperci alarmują, że sąsiadująca z nami Rosja przestawiła swoją gospodarkę na wojenną i coraz śmielej patrzy na nasz kraj.

To może spowodować, że za kilka lat bezpieczeństwo w Polsce znacznie się obniży, a to oczywiście nie sprzyja zarabianiu dobrych pieniędzy.

Natomiast to co chcę Ci dzisiaj przekazać, to fakt, że nie jest jeszcze za późno i nadal nie jest tak źle, jakby się wydawało.

Wciąż w Polsce można fajnie zarabiać, czego przykładem jestem ja osobiście. Nadal panuje względnie duża wolność gospodarcza, a gospodarka ma się dobrze, więc i potencjalni klienci są na rynku.

Tak samo, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Na razie na całe szczęście Polska jest krajem całkowicie bezpiecznym i warto to wykorzystywać do zarabiania pieniędzy.

Natomiast ten stan rzeczy nie potrwa wiecznie, bo nic nie trwa wiecznie i zawsze trzeba mieć z tyłu głowy, że czasy prosperity mogą się skończyć.

Dlatego nie ma sensu moim zdaniem czekać w nieskończoność i znacznie lepiej już teraz rozpocząć własny mały biznes lub jakąkolwiek inną formę dorabiania sobie, jeśli masz większe ambicje finansowe.

Warto już teraz zacząć zarabiać i oszczędzać kapitał, który później w trudniejszych czasach możesz wykorzystać jako taką poduszkę bezpieczeństwa, która może uchronić Cię przed wieloma niebezpieczeństwami.

Widzę też teraz w biznesie on-line, jak świat idzie do przodu i jak coraz trudniej jest konkurować z innymi. 

Specjalnie na potrzeby tego filmu sprawdziłem moje konto reklamowe na Facebooku, na którym reklamuję e-booki.

Porównałem luty 2022 roku z lutym bieżącego roku i okazało się, że po dwóch latach średni koszt wyświetlenia reklamy użytkownikowi wzrósł o 30 procent.

Jest to olbrzymi koszt, który muszę ponosić, a niestety nie jestem w stanie nadrobić tego wyższymi cenami, bo muszę pozostać konkurencyjny na rynku, na którymi działam.

Coraz więcej osób wykorzystuje swoją szansę i wchodzi do biznesu internetowego, dlatego konkurencja jest coraz wyższa i rosną koszty reklam.

Po prostu im więcej reklamodawców ma Facebook tym wyższe ceny nalicza za każdą reklamę.

Nadal biznes on-line jest świetnym sposobem na zarabianie pieniędzy, jednak chcę zwrócić Twoją uwagę, że za dwa, trzy lata może być jeszcze trudniej i na rynku pozostaną wyłącznie firmy, które wchodziły do tego biznesu wcześniej, a nowe osoby nie będą miały zbyt dużych szans.

Dlatego nie warto czekać i nie warto odkładać swoich planów i pomysłów biznesowych w nieskończoność, bo rynek i świat nie będą czekały.

I teraz ktoś mógłby powiedzieć, że zawsze da się być przedsiębiorczym i zarobić więcej, aby polepszyć swój poziom życia.

Oczywiście ja się z tym zgadzam. Natomiast podam Ci obrazowy przykład, dlaczego uważam, że lepiej jest działać teraz w sprzyjających okolicznościach, które nadal istnieją, niż później, gdy być może otoczenie zmieni się na trudniejsze i gorsze.

Zobacz, przykładowo gdy trwała wojna i Niemcy okupowały Polskę w latach 1939 – 1945, to ludzie również mieli swoje małe interesy.

W Warszawie był plac Karcelak, na którym podczas okupacji handlowano przeróżnymi dobrami.

Czyli byli tam mikroprzedsiębiorcy, którzy sprowadzali towar spoza miasta i sprzedawali go drożej mieszkańcom Warszawy.

Z pewnością był to bardzo trudny interes biorąc pod uwagę wojenne otoczenie, Niemiecką okupację i ryzyko chociażby łapanek, które organizowali faszyści.

Natomiast te przedsiębiorcze osoby, dzięki swoim mały interesom poprawiały swój byt i dzięki temu przykładowo częściej jadły mięso albo miały trochę więcej pieniędzy na jakieś trochę lepsze mieszkanie.

Czyli przykładowo po roku ciężkiej, ryzykownej pracy, przedsiębiorca działający pod okupacją mógł oszczędzić na powiedzmy rower albo no jakiś nowy mebel do domu albo na łapówkę dla Niemca. No nie wiem, coś niedużego, bo jednak te zyski z pewnością nie były zbyt duże.

Natomiast w dzisiejszych czasach, przy odpowiedniej strategii i branży po roku ciężkiej pracy można oszczędzić przykładowo na kawalerkę w niedużym mieście albo na nowy samochód z salonu albo kupić kilka złotych monet jako zabezpieczenie na przyszłość.

Więc, jak widzisz, oczywiście zawsze można wykorzystać swoją przedsiębiorczość, ale znacznie lepsze profity uzyskasz, gdy wykorzystujesz ją podczas sprzyjających okoliczności gospodarczych.

Natomiast jeśli wydaje Ci się niemożliwe zarobienie w ciągu roku na kawalerkę, to prawdopodobnie powinieneś popracować nad swoimi przekonaniami – pomóc w tym mogą Ci pozostałe artykuły na moim blogu.


Leave a Reply

Your email address will not be published.