W tym artykule podam Ci 8 dokładnych punktów, które musisz odhaczyć, aby stać się zamożną osobą.

Na pytanie, jak stać się zamożną osobą, wielu ludzi odpowie, że trzeba wygrać w lotto.

Jest to błąd. Zamożny człowiek to nie ten, któremu pieniądze jednorazowo spadły z nieba i z roku na rok jego majątek topnieje.

Zamożna osoba co roku powiększa swój majątek, dzięki regularnym przepływom finansowym, a jednocześnie żyje na wysokim poziomie bez uszczerbku dla swojego statusu materialnego.

Dlatego w ośmiu punktach powiem Ci jak stać się zamożną osobą.

Punkt pierwszy: otwórz się na drugiego człowieka.

Pieniądze to tylko symbol wartości i pracy, którą wytwarzają ludzie. Musisz sobie uświadomić, że to ludzie tworzą tę wartość, którą chcesz posiadać poprzez pieniądze.

A jeśli tak jest, to kluczem do dużych pieniędzy są ludzie i trzeba się na nich otworzyć, w różnych tego słowach znaczeniach.

Jeśli nie lubisz ludzi, krytykujesz ich ciągle, nie rozumiesz ich, wydaje Ci się, że głupio myślą i głupio postępują, to bardzo trudno będzie Ci zarobić duże pieniądze.

Aby ludzie chcieli Ci płacić, musisz stworzyć dla nich wartość, a żeby to zrobić, musisz ich lepiej zrozumieć.

Musisz rozumieć czego pragną, czego potrzebują, co spędza im sen z powiek.

Następnie możesz rozwiązać ich problemy lub pomóc im osiągnąć ich cele. Oni z chęcią Ci za to zapłacą.

Z drugiej strony ludzie mogą Ci pomóc w rozwoju i zarabianiu. Nikt nie urodził się geniuszem biznesowym, a nauka na własnych błędach to domena biednych ludzi.

Natomiast jeśli chcesz być osobą zamożną, musisz zacząć uczyć się od innych. To wymaga od Ciebie przyznania się do tego, że jesteś w czymś gorszy od drugiego człowieka, że potrzebujesz pomocy.

Nie pielęgnuj w sobie bariery, którą odgrodziłeś się być może od innych ludzi. Przyznaj się do słabości i niewiedzy. 

Zaufaj ludziom, którzy mogą Ci pomóc. Nawet, jeśli czasami się na nich zawiedziesz, to wiele razy skorzystasz i to będzie prowadziło Cię do celu.

Punkt drugi: poradź sobie z własnymi emocjami.

Jeśli chcesz być zamożną osobą, musisz umieć radzić sobie ze swoimi emocjami.

Na tej niełatwej drodze będziesz czuł wstyd, zazdrość, zawiść. Twoje ego wielokrotnie będzie hamowało Cię na drodze do bogactwa.

Musisz nauczyć się zarządzać tymi emocjami, bo one blokują Twój rozwój.

Coś będzie szło nie tak, a Twoje ego nie pozwoli Ci przyznać się do błędu.

Zobaczysz kogoś komu łatwiej udało się osiągnąć to czego Ty pragniesz, a Twoja zazdrość nie pozwoli Ci zapytać się tej osoby, jak to zrobiła.

Zauważysz, że ktoś zdobył swój majątek nieuczciwie, a Twoja zawiść będzie przeszkadzała Ci zostawić tę sprawę w spokoju i zająć się swoimi biznesami, zamiast rozmyślaniami o tej osobie.

Jak widzisz te emocje mogą całkowicie zablokować Cię na drodze do bogactwa.

Punkt trzeci: bądź skuteczny.

Ludzie często spodziewają się nagrody za starania, a nie za osiągnięcia, a to prowadzi do tego, że nie są skuteczni.

Czyli bardzo się starasz, ale nie osiągasz to co zaplanowałeś i ktoś Cię pociesza, daje Ci miłe emocje, mówi Ci że nic się nie stało i że docenia Twoje starania.

To wszystko jest miłe, ale nie prowadzi Cię do celu.

Życie nie wynagradza samych starać, życie wynagradza bycie skutecznym.

Czy coś zmieni się w Twoim życiu, jeśli bardzo ciężko pracowałeś, starałeś się zarobić milion, ale się nie udało z jakiegoś powodu?

Jasne może to być jakaś nauczka dla Ciebie, natomiast Twoje życie zmieni się dopiero, gdy skutecznie zarobisz ten milion.

Mam nadzieję, że rozumiesz tę różnicę. Nikogo nie interesuje, czy pracowałeś dwadzieścia lat na pierwszy milion, czy tylko rok. Na koniec i tak możesz korzystać z tego miliona, różnica jest tylko taka, że możesz z niego korzystać wcześniej, gdy jesteś skuteczny.

Jeśli coś robisz, to rób to tak, aby osiągnąć swój cel jak najłatwiej i jak najszybciej, a nie jak najcięższą i najdłuższą pracą.

Bo ludzie być może bardziej doceniają tych, którzy bardziej się napracowali, ale to są tylko słowa, a Twoje życie zacznie się zmieniać, gdy będziesz efektywny i będziesz rzeczywiście osiągał to co chcesz.

Punkt czwarty: nie trać czasu na rzeczy, na które nie masz wpływu.

Polityka, pogoda, kursy walut, jest mnóstwo rzeczy, które zaprzątają umysł ambitnych osób i nie pozwalają im osiągać swoich szczytów.

Zamożna osoba skupia się na tym na co ma wpływ i to tam kieruje większość swoich sił.

W niczym nie pomoże Ci zamartwianie się, czy będzie padał deszcz, czy będzie wojna, czy podniosą stopy procentowe do góry, czy podniosą podatki.

Nie trać energii i czasu na tego typu rzeczy, bo Twój czas i energia jest zbyt cenna.

Wykorzystaj je na produktywne działanie w sferach Twojego życia, na które po prostu masz wpływ i które prowadzą do większych zarobków.

Punkt piąty: nie bądź leniwy.

Czasami mam wrażenie, że dzisiejszy świat rozwoju osobistego i zawodowego jest przeintelektualizowany. 

Wielu ludzi wciąż skupia się na tym jak doprowadzić do sytuacji, w której im się zechce.

Zechce się pracować, uczyć się, działać, podejmować decyzje.

No może być tak, że nigdy się nie zechce, bo rozwój to nie rurki z kremem i w przeciwieństwie do rurek zazwyczaj nie ma się na to ochoty.

Naucz się zarządzać swoim lenistwem. Odpoczywaj świadomie, a nie leń się bezmyślnie.

Jest duża różnica pomiędzy odpoczynkiem a lenistwem. Odpoczywając zyskujesz siły, leniąc się tracisz czas, a często również energię.

Jeśli chcesz być zamożną osobą, powinieneś wyrzucić ze swojego słownika zwrot „nie chce mi się”. 

Dla mnie bardzo inspirującą osobą w tym temacie jest Mariusz Pudzianowski, który ma prosty sposób na lenistwo. Mówi sobie „nie chce się, ale trzeba”, a następnie zaczyna robić to co sobie zaplanował.

Nie przemyśliwuje przez godzinę dlaczego mu się nie chce, co zrobić żeby się zachciało i czy może lepiej porobić coś innego.

Nie, on po prostu wie, że mu się nie chce, ale robi to co sobie zaplanował pomimo tego że mu się nie chce.

Po co o tym dłużej myśleć? Przecież to jasne, że czasami się nie chce. Nie myśl za dużo, zacznij działać i zobaczysz, jak lenistwo stanie się tylko mglistym wspomnieniem.

Punkt szósty: myśl długoterminowo.

Zamożnym człowiekiem nie stajesz się z dnia na dzień. Tak, jak wspominałem, nawet jeśli wygrasz na loterii, to nie zrobi z Ciebie prawdziwie zamożnego człowieka.

Dlatego wszelkie Twoje działania powinny być ukierunkowane, aby dawały dobre, duże rezultaty w długim terminie.

Aby zarabiać w długim terminie, musisz myśleć długoterminowo. Czyli nie powinno być dla Ciebie najważniejsze co stało się dzisiaj, ale jak to co robię dzisiaj, wpłynie na moje życie w przyszłości.

Ja przykładowo mam tak z siłownią. Ćwiczę cztery razy w tygodniu i czasami mam gorszy dzień. W takim wypadku nie odpuszczam treningu, ale robię trochę lżejsze ćwiczenia.

Bardzo nie lubię takich sytuacji, bo lubię dawać z siebie wszystko. Natomiast w takich momentach myślę sobie, że przecież ten jeden trening jest tylko kroplą w morzu moich treningów i że za kilka lat on nie będzie miał znaczenia, jeśli tylko nadal będę regularnie ćwiczył.

W długim terminie jeden słaby trening nie ma znaczenia i nie muszę się nim przejmować. Dzięki temu mam większą motywację, aby kontynuować, bo wiem że nic się nie stało, a mój progres będzie mierzony długoterminowo.

Tak samo traktuję mój biznes i inwestycje. Nagrywam teraz film, na którym nic nie zarobię. I nagrywam już te filmy od półtora roku i nic właściwie na nich nie zarabiam.

Nie przejmuję się tym i nie myślę nawet o tym, bo kiedyś zaplanowałem sobie, że robienie tego You Tuba to długoterminowo dobry pomysł i jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości przyniesie mi znaczne korzyści.

Aby stać się zamożną osobą, planuj i myśl co będzie jutro, za tydzień, za miesiąc i za kilka lat.

Zastanów się, czy to co właśnie robisz wpłynie na Twoją majętność w długim terminie, czy może pozwoli Ci szybko zarobić, ale jednorazowo?

Ja swojego ostatniego e-booka pisałem i wydawałem około szesnaście miesięcy. Długo pracowałem i nic z tego nie miałem, ale gdy już e-book trafi do sprzedaży, to wiem że będę go sprzedawał latami i długoterminowo będzie przynosił mi zyski. To jest właśnie kwintesencja długoterminowego myślenia zamożnej osoby.

Punkt siódmy: nie równaj w dół.

Gdy rozpocząłem swoją przygodę z rozwojem osobistym i finansowym, to szybko zauważyłem, że jestem najbardziej ogarniętą i najbogatszą osobą w moim otoczeniu.

Jeśli Ci ludzie byliby dla mnie jakimś wyznacznikiem, to nigdy nie poszedłbym do przodu, ale poprzestałbym na tym co mam. Takie myślenie nie prowadzi do zamożnego życia.

Dlatego nie porównuje się z osobami, które są kilka kroków za mną. Nie interesuje mnie to co robią, co myślą i co mają. 

Interesuje mnie tylko moja sytuacja, moje plany, marzenia i finansowe cele. 

Zamożna osoba jest ambitna i nie poprzestaje na tym co ma. Radość sprawia jej osiąganie kolejnych celów i właśnie w ten sposób stała się zamożna.

Jeśli nie wypracujesz w sobie tej ambicji, to nigdy nie staniesz się zamożną osobą, bo bardzo szybko spoczniesz na laurach i stwierdzisz, że to co już osiągnąłeś jest dla Ciebie wystarczające.

Przykładowo będziesz zarabiał dziesięć tysięcy złotych miesięcznie co pozwoli Ci na wygodne życie. I możesz na takim etapie życia stwierdzić, że to jest już dla Ciebie wystarczająco, bo zarabiasz więcej od swoich znajomych i stać Cię na wszystko czego potrzebujesz.

I nie ma oczywiście w tym nic złego, natomiast jeśli chcesz być zamożny, to takie myślenie nie doprowadzi Cię do tego.

Punkt ósmy: miej cel.

Aby być zamożnym, trzeba mieć taki cel, ale bycie zamożnym to cel dosyć niejasny.

No bo co to znaczy dla Ciebie bycie zamożnym?

Aby określić Twój cel musisz policzyć ile pieniędzy i aktywów potrzebujesz.

Policz ile potrzebujesz pieniędzy, gdy przejdziesz na emeryturę.

Policz ile kosztuje Cię życie i Twoje hobby.

Policz ile pieniędzy potrzebujesz zainwestować, aby zrealizować swoje plany, a także oszacuj jak długo będziesz żył.

To ważna informacja, bo jeśli pozostał Ci rok życia i masz milion na koncie to już jesteś zamożny, a jeśli masz jeszcze przed sobą około pięćdziesiąt lat życia, to ten milion to może być za mało, aby być zamożnym.

Zastanów się też ile dajesz sobie czasu na zrealizowanie poszczególnych kamieni milowych, które są na drodze do bogactwa.

Policz też ile już masz, jaki jest teraz stan Twojego posiadania oraz zaplanuj strategię, w jaki sposób będziesz dążyć do zamożności.

Zamożna osoba nie działa na ślepo. Taka osoba ma plan i realizuje go każdego dnia.

Powodzenia!


Leave a Reply

Your email address will not be published.