Rozwój osobisty Mentalność sukcesu Przekonania w biznesie Osiąganie celów Sukces finansowy Zarabianie pieniędzy Motywacja Zmiana mindsetu Cele finansowe Rozwój biznesu

Mentalność jest absolutnie najważniejsza! Twoje twarde umiejętności nie mają znaczenia, jeżeli Twój mental leży. Dlatego dziś opiszę Ci 5 przekonań, które koniecznie musisz zmienić, aby zacząć osiągać najśmielsze cele finansowe i marzenia. 

Nie musisz być geniuszem

Ostatnio oglądałem film pewnego inwestora, który specjalizował się w rynku nieruchomości i na tym akurat filmie opowiadał o nieruchomościach w Hiszpanii, o tym dlaczego warto w nie zainwestować i dlaczego on zdecydował się tam również inwestować.Po obejrzeniu filmu spojrzałem na sekcję komentarzy i moją uwagę przykuł jeden komentarz, w którym ktoś napisał, że obejrzał film z ciekawości, ale nie stać go nawet na wakacje w Hiszpanii, a co dopiero na nieruchomości.

Autor filmu odpowiedział mu, że kiedyś nie było go stać nawet na posiłek w budce z chińskim jedzeniem, a teraz doszedł do wspaniałego majątku i napisał, żeby się nie poddawać, bo wszystko jest możliwe.

Natomiast odpowiedź była taka, że „ niestety, ale nie jestem aż tak obrotny i kumaty jak Pan”.

No i dochodzimy do sedna naszego pierwszego i najważniejszego przekonania, z którym musisz walczyć. Jest to przekonanie, że jesteś głupszy, mniej zdolny i że nie nadajesz się do robienia biznesu, robienia kariery i do zarabiania większych pieniędzy.

Wiele osób, tak jak ten pan z komentarza całkowicie nie wierzy w swoje możliwości.

Wydaje się im, że inni są bardziej obrotni, zdolni, pracowici, zdrowsi, inteligentniejsi i że Ci inni są skazani na duże zarobki, a oni to się do tego nie nadają.

Ja też tak kiedyś myślałem. Miałem bardzo niskie oczekiwania, dlatego zadowalałem się pensją na poziomie kilku tysięcy złotych miesięcznie i nie wyobrażałem sobie nawet, że mogę zarabiać więcej.

Wydawało mi się, że do zarabiania większych pieniędzy trzeba mieć jakiś dryg, trzeba mieć predyspozycje, jakieś szczególne zdolności.

Prawda jest jednak inna i mówi o niej większość bogatych osób. Otóż nie musisz być geniuszem, żeby zarabiać dobre pieniądze. Nie musisz mieć specjalnych zdolności, ani predyspozycji.

Niestety absolutna większość osób po prostu w to nie wierzy. Ci którzy są na niższym finansowo poziomie często uważają, że bogaci to tak tylko gadają, a prawda jest inna.

Możesz wierzyć w co zechcesz, natomiast jeśli chcesz zarabiać większe pieniądze to jak najszybciej musisz porzucić to fałszywe przekonanie.

Tak naprawdę wielu biednych ludzi nieświadomie używa tego przekonania jako wymówki. No bo skoro ja się nie nadaję, nie mam drygu, nie jestem dość mądry, to po co mam się starać osiągnąć sukces finansowy?

W ten sposób właśnie usprawiedliwiają swój brak starań, lenistwo, brak edukacji.

Polecam Ci przemyśleć to, czy przypadkiem nie jest tak u Ciebie. Nie ma w tym nic złego, jest to po prostu przekonanie, które należy u siebie zauważyć i należy je zmienić na inne, wzmacniające przekonanie.

Przykładowo na przekonanie, że wielu ludzi osiągnęło sukces finansowy i nie każdy z nich był ode mnie bystrzejszy, więc ja również mogę zarabiać duże pieniądze.

Pierwszy milion trzeba ukraść?

Kolejne przekonanie, którego musisz się wyzbyć, aby zarabiać duże pieniądze, to przekonanie, że nie da się uczciwie zarabiać dużych pieniędzy.

Niestety nadal w naszej kulturze panuje takie przekonanie, że bogactwo osiąga się kosztem innych ludzi.

„Pierwszy milion trzeba ukraść, chciwy prywaciarz, ten to się nakradł, ciekawe skąd on ma te pieniądze.”

Ile razy słyszałeś tego typu wypowiedzi w ustach biednych ludzi?

Ja słyszałem to wielokrotnie. 

Jeśli Ty również będziesz myślał w ten sposób, to nie licz na to, że kiedykolwiek zarobisz większe pieniądze.

Niestety Twój mózg będzie sabotował każde Twoje przedsięwzięcie, które miało prowadzić Cię do większych zarobków.

Będzie tak dlatego, bo po prostu w głębi duszy będziesz uważać, że robisz coś złego, niemoralnego, gdy zarabiasz duże pieniądze.

Tak naprawdę większość biznesów jest uczciwa i moralnie dobra.

Pamiętaj, że biznes to nie jest gra o sumie zerowej. Tutaj nie musi ktoś stracić, aby ktoś zyskał. Tutaj obie strony mogą zyskiwać i tak dzieje się zazwyczaj.

Zarabianie większych pieniędzy nie wiąże się z krzywdzeniem kogokolwiek. Raczej wiąże się z pomaganiem większej liczbie osób i dawaniu wartości społeczeństwu, za co społeczeństwo wynagradza daną jednostkę po prostu większą ilością pieniędzy.

Należy Ci się?

Zastanów się ile razy słyszałeś, że zasługujesz na wszystko co najlepsze i że coś Ci się należy.

Reklamy i media wtłaczają nam do głowy bez przerwy to fałszywe, destrukcyjne przekonanie.

W telewizji reklama margaryny przekonuje Cię, że zasługujesz na to co najlepsze, a w domyśle jest to oczywiście ta reklamowana margaryna.

W filmie romantycznym bohaterowie mówią, że każdy zasługuje na miłość i gdy wydaje się, że jednak nic z tej miłości nie będzie, to na koniec jednak miłość wygrywa i okazuje się, że rzeczywiście każdy na nią zasługuje, nawet największy dziwak i brzydal.

W wiadomościach słyszysz polityków, którzy głosząc populistyczne hasełka, twierdzą że należy Ci się osiemset plus, dodatek na mieszkanie, piętnasta emerytura, czy jakaś inna darmowa kiełbasa wyborcza.

Otóż ja dzisiaj muszę Cię otrzeźwić. Nic Ci się nie należy i na nic nie zasługujesz, ale możesz dopiero sobie zasłużyć i możesz zdobyć do czegoś prawo.

To Twoje skuteczne działanie daje Ci prawo do różnych dobrych rzeczy w Twoim życiu.

Nie należą Ci się duże pieniądze ot tak sobie bez powodu tylko dlatego że się urodziłeś i że żyjesz.

Nie zasługujesz na miłość, jeśli śmierdzisz, chamsko się odzywasz do ludzi i jesteś nudnym człowiekiem bez pasji, który nic jeszcze nie osiągnął w życiu.

I nie chodzi mi o to żeby Cię dołować, albo żeby odmawiać Ci czegokolwiek w Twoim życiu. Wręcz przeciwnie, ja chcę dać Ci bodziec do zmiany, dzięki czemu zasłużysz sobie na piękne, dobre, bogate życie i będzie Ci się ono należało.

Natomiast aby tak było najpierw musisz pozbyć się przekonania, że coś Ci się należy bez wyraźnego powodu.

Inni mają łatwiej

Jeśli też tak myślisz, to uwierz mi, że tyko tak Ci się wydaje. 

Wiele bogatych osób miało bardzo trudny start, przeszli przez wiele przeciwności losu. Natomiast to co ich wyróżnia to to, że się nie poddali w międzyczasie i nie uznali, że nie mogą być bogaci, bo inny mają łatwiej.

Prawda jest taka, że to przekonanie ma w sobie ziarno prawdy, bo część osób rzeczywiście ma łatwiej od Ciebie. Mają lepszy start od Ciebie, są inteligentniejsi, dostali jakieś pieniądze na start od rodziców lub cokolwiek innego. Natomiast z drugiej strony jest mnóstwo osób, które mają trudniej od Ciebie. Może nie mają na jedzenie, albo są całkowicie samotni, albo mieszkają w afryce i nawet nie umieją pisać i czytać.

Niestety świat nie jest sprawiedliwy i nie ma co się nad tym dłużej zastanawiać.

Bo nawet jeśli niektórzy mają łatwiej od Ciebie, to jaką to Ci robi różnicę?

Powiem Ci, że jest to żadna różnica.

Nikt nie będzie Cię żałował i nie otrzymasz tylko z tego względu jakichś specjalnych przywilejów.

Niech sobie mają łatwiej, a Ty i tak rób swoje.

Bo pamiętaj, że to też nie jest tak, że musisz być lepszy od tych, którzy mają łatwiej, aby zarabiać przyzwoite pieniądze.

Gdybyś chciał konkurować z Microsoftem lub Amazonem, to rzeczywiście musisz być wybitny.

Natomiast zarobki na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, to naprawdę nie są jakieś nieosiągalne sumy dla zwykłego człowieka.

Tak może Ci się wydawać, ale uwierz mi, że są to pieniądze, po które niemal każdy może sięgnąć.

Dlatego nie zastanawiaj się czy inni mają łatwiej, po prostu rób swoje, dąż do celu, a to że miałeś trudniej po prostu jeszcze bardziej zahartuje Cię życiowo i będziesz jeszcze bardziej dumny z osiągniętych przez siebie sukcesów.

Pamiętaj, że najwartościowsze rzeczy w życiu osiąga się w trudzie.

Jest już za późno?

Wielu ludzi ma to przekonanie. Wydaje im się, że skoro skończyli czterdzieści, pięćdziesiąt, sześćdziesiąt lub więcej lat, to już w sumie nie warto się starać, bo już jest za późno, żeby cokolwiek osiągnąć.

Mam wrażenie, że te osoby już tylko czekają na śmierć i nie chcą kompletnie nic więcej zrobić w swoim życiu.

Mało tego, nawet niektórzy trzydziestolatkowie już mają takie myśli.

Niezależnie w jakim jesteś wieku, to najprawdopodobniej nie jest jeszcze za późno, aby zacząć zarabiać lepsze pieniądze.

Czasami gdy słyszę od przykładowo sześćdziesięciolatka, że jest już dla niego za późno na wszystko, to zastanawiam się, jak ta osoba wyobraża sobie kolejne kilkadziesiąt lat swojego życia.

No bo przecież sześćdziesięciolatek może jeszcze żyć dwadzieścia, a nawet trzydzieści lat.

No to przecież jest mnóstwo czasu. I co? Ta osoba ma zamiar po prostu czekać na śmierć.

Trudno jest mi zrozumieć takie osoby, bo widzę nawet wśród moich znajomych, którzy są w takim wieku, że można jeszcze żyć pełnią życia, rozwijać biznesy, podróżować i zarabiać dobre pieniądze.

Niekiedy nawet relatywnie młodym ludziom po trzydziestce lub po czterdziestce też wydaje się, że jest już za późno, bo na przykład mają rodzinę na utrzymaniu, mają dzieci, kredyt lub inne zobowiązania.

Już im się wydaje, że nic nie mogą zrobić.

To jest fałszywe przekonanie. Ja przykładowo na kursie Producent Bestsellerów miałem kursantkę Klaudię, matkę trójki dzieci, która rozpoczęła swój mały internetowy biznes i zaczęła sprzedawać e-booki.

Pamiętam, jak przysłała mi maila z podziękowaniem za pomoc i chwaliła się, że zaczęła sprzedaż i sprzedała wtedy jakoś kilkadziesiąt egzemplarzy e-booka.

Inny przykład to moja znajoma Iwona, która również jest matką kilkorga dzieci i z powodzeniem, już od roku sprzedaje swoje kursy on-line, dzięki czemu zarabia znacznie więcej, niż na zwykłym etacie.

Ja wiem, że czasami wydaje się, ze już najlepsze lata minęły i że czas na rozwój, karierę, biznes już również minął. Wiem też, że znacznie łatwiej jest zaryzykować i zacząć biznes dwudziestolatkowi bez zobowiązań, niż trzydziesto-pięcio latkowi z trójką dzieci i kredytem na utrzymaniu.

Natomiast to nie oznacza, że jest już dla niego za późno.

Pamiętaj, że Twój wiek i Twoje doświadczenia życiowe mogą być też olbrzymim plusem, gdy dążyć do wyższych zarobków.

Nie oszukujmy się – dwudziestolatek nie ma takich doświadczeń, całkowicie inaczej odbiera rzeczywistość, być może jest bardziej niecierpliwy, niż starsi koledzy. To wszystko może negatywnie wpływać na jego biznes.

Natomiast starsza, bardziej stateczna osoba, może być bardziej cierpliwa, może mieć większą wiedzę i mądrość, która da jej przewagę z własnym biznesem lub z nową karierą zawodową.

Dlatego jak widzisz wszystko ma swoje plusy i minusy, a Twoim zadaniem, jeśli chcesz zarabiać duże pieniądze, nie jest to, aby wciąż rozważać tego typu plusy i minusy.

Twoim zadaniem jest działać, uczyć się, robić swoje i dążyć do tego o czym marzysz, a nie poświęcać czas na fałszywe przekonania.

Zapraszam do innych moich wpisów, aby lepiej zapoznać się z tematami takimi jak Rozwój osobisty, Mentalność sukcesu, Przekonania w biznesie, Osiąganie celów, Zarabianie pieniędzy, Motywacja i Rozwój biznesu.


Leave a Reply

Your email address will not be published.