Wprowadzenie

Dziś opowiem Ci o tym co kupują ludzie bogaci, a co ludzie biedni. Zwrócę też uwagę na to do czego prowadzą ludzi ich decyzje zakupowe.

Mam ubogich znajomych, mam znajomych z klasy średniej, ale też mam takich, którzy są milionerami. Obserwując ich zauważyłem pewne zależności i chciałbym podzielić się z Tobą moimi przemyśleniami.

Moje Spostrzeżenia na Temat Zachowań Finansowych

Gdy słucha się wielu You Tuberów, coachy, mentorów, czy guru internetowych można odnieść wrażenie, że bogaci ludzie nie kupując nic co nie przynosiłoby im korzyści finansowych.

Czyli wpaja się nam, że bogaci ludzie ciągle inwestują nadwyżki finansowe, zawsze rozsądnie dysponują pieniędzmi, brzydzą się konsumpcjonizmem i w ogóle nic sobie nie kupują fajnego.

Jednak ja widzę to trochę inaczej. Moim zdaniem ludzie bogaci kupują dokładnie to samo co ludzie biedni.

To co ich różni od biednych to czas, czyli kiedy kupują sobie to wszystko.

Podejście do Zakupów – Bogaci kontra Biedni

Widzisz, biedni zazwyczaj kupują sobie wszystko jak najszybciej, czyli zazwyczaj jak tylko dostaną wypłatę, czy w inny sposób zdobędą pieniądze, przykładowo z zapomóg socjalnych.

No i biedni jak mają te pieniążki, idą od razu kupić sobie coś fajnego, coś przyjemnego, na co akurat mają ochotę. Może to być telewizor, wino, telefon lub nowy fotel.

Bogaci robią trochę inaczej. Bogaci najpierw dochodzą do swojego bogactwa, a dopiero wtedy czują, że mogą sobie pozwolić na konsumpcjonizm.

Czyli przeciętna bogata osoba kupi sobie nowy komputer, gdy będzie ją stać na pięć albo nawet dziesięć komputerów. Bogata osoba, nigdy nie kupuję nic co mogłoby doprowadzić do tego, że nie będzie miała wcale pieniędzy.

Czyli bogata osoba chce mieć tak zwaną poduszkę finansową. 

Kluczowa Różnica – Czasowy Aspekt Zakupów

Wyobraź sobie, że masz sto tysięcy złotych wolnej gotówki. Jeśli masz mentalność biednej osoby kupisz sobie za to od razu nowy samochód.

Jeśli masz mentalność bogatej osoby kupisz sobie za to nowy komputer za dziesięć tysięcy złotych, a resztę zostawisz na czarną godzinę lub na inwestycje.

Po pewnym czasie dzięki Twojej pracy, oszczędzaniu i wstrzemięźliwości w wydawaniu pieniędzy, będziesz już miał milion złotych wolnej gotówki.

Wtedy jako bogata osoba pozwolisz sobie na nowy samochód za sto tysięcy złotych, bo wiesz, że jeszcze mnóstwo pieniędzy Ci zostanie.

Czyli stać Cię na dziesięć takich samochodów, ale kupujesz tylko jeden.

No i jak widzisz w naszym przykładzie, biedna osoba kupiła sobie nowy samochód i bogata osoba też kupiła sobie nowy samochód. Jednak zrobiły to w innym czasie, co jest kluczowe do budowania majątku.

Nie oszukujmy się – biedna osoba nigdy nawet nie uzbiera tych stu tysięcy na nowy samochód, bo po drodze wyda wszystko na drobniejsze produkty, przykładowo na piwo, wakacje, telewizor, meble, czy cokolwiek.

I tutaj od razu uprzedzam, że to nic złego żyć w ten sposób. Moim zdaniem każdy powinien żyć tak, jak uważa za słuszne i wcale nie twierdzę, że droga do szczęście wiedzie wyłącznie poprzez bycie bogatym człowiekiem.

Cierpliwość i Planowanie – Klucz do Sukcesu Finansowego

Jednak moim celem jest pokazać Ci pewne drobne zależności, które tworzą bogatych i biednych ludzi. Dzięki temu, że wiesz co ich różni, możesz świadomie podjąć decyzję, którą drogą chcesz iść.

Dzięki temu to Ty podejmujesz decyzje, a nie żyjesz w nieświadomości nie wiedząc dlaczego Twoje finanse wyglądają tak, a nie inaczej.

Przykładowo jeśli chcesz być biedną osobą, a ciągle Ci się nie udaje, to już wiesz gdzie robisz błąd. Po prostu w nieodpowiednim czasie kupujesz sobie fajne rzeczy. Teraz już wiesz co masz zrobić, aby wrócić na właściwy tor.

No dobrze, ale wróćmy do tematu. Są oczywiście pewne różnice w tym co kupują biedni i bogaci. Rzecz jasna to są swojego rodzaju uogólnienia, ale myślę, że będą dla Ciebie po części cenne.

Jest takie porzekadło, że na tanie rzeczy stać tylko bogatych ludzi. Jest tak dlatego, że tanie rzeczy szybko się zużywają, psują i albo trzeba je ciągle naprawiać, albo trzeba co chwila kupować zamienniki.

Niestety w realnym świecie to właśnie biedni ludzie najczęściej kupują najtańsze rzeczy. Oczywiście ma na to wpływ ich sytuacja finansowa, ale nie tylko, bo również ma tu znaczenie mental.

No bo ja mówiąc o biednych ludziach, nie mam na myśli Afrykańskich biednych ludzi, których naprawdę nie stać kompletnie na nic i często nawet nie mają co zjeść.

Mówię o Polsce i o naszych biednych, czyli takich którzy jednak mają trochę pieniędzy i jakoś sobie radzą, nie mówię o skrajnej biedzie.

Czyli możemy założyć, że Polscy biedni ludzie mają jakieś zasoby finansowe.

Skłonność do Natychmiastowej Gratyfikacji

Jednak ich problemem jest to, że są chciwi i niecierpliwi, dlatego kupują zazwyczaj najtańsze rzeczy.

Po pierwsze nie mają cierpliwości, aby oszczędzić sobie na coś droższego, co mogłoby posłużyć wiele lat. Wolą kupić tu i teraz tańszy produkt, jednak mniej renomowanej firmy, która nie jest znana z niezawodności.

Po drugie biedni ludzie są chciwi i chcą mieć od razu kilka różnych nowych rzeczy. Czyli jeśli mają wybór kupić jednego porządnego laptopa, który posłuży wiele lat, to oni wolą kupić taniego laptopa i tani telefon, byleby mieć jak najszybciej dwie nowe, ładne rzeczy.

No i niestety kończy się to tak, że przykładowo bogaty kupił komputer za pięć tysięcy złotych i korzystał z niego osiem lat, a biedny kupił w tym samym czasie telefon za tysiąc i komputer za trzy tysiące, a po dwóch latach musiał wymienić te sprzęty, bo już się zepsuły.

No i ten biedny znowu wydaje cztery tysiące na nowy sprzęt, a za dwa lata znowu tak samo. Sumarycznie zawsze ma kiepski sprzęt i wydał więcej czy to na zakup nowych sprzętów, czy na ciągłe naprawy.

To rzecz jasna są tylko przykłady, które mają uzmysłowić Ci skąd bogaty ma pieniądze. No na przykładzie widzimy, że po prostu po iluś latach jemu zostaje w kieszeni więcej, pomimo że na początku wydał więcej od biednego.

Mądrze Inwestuj Swoje Środki

Dodatkowo nie musiał tracić czasu na ciągłe zakupy albo na wizyty w serwisie. Ten czas mógł wykorzystać na rozwój siebie, swojego biznesu, na zarabianie dodatkowych pieniędzy lub na odpoczynek, dzięki któremu potem był efektywniejszy i zarobił jeszcze więcej.

Być może wydaje Ci się to trochę przesadzone, jednak jeśli weźmiesz pod uwagę setki takich małych elementów, które różnią biednych od bogatych, zauważysz że sumarycznie składa się to na olbrzymią różnicę, która pozwala bogatym się bogacić, a biednym biednieć.

Tak jest skonstruowany świat i myślę, że nie ma sensu się przeciwko temu buntować.

Wiesz, ja przerabiam to w praktyce. Gdy zacząłem postępować, jak bogata osoba, powoli zacząłem być coraz bogatszy.

Kiedyś też chciałem na wszystkim oszczędzać i szukałem najtańszych produktów. Wydawało mi się, że to jest dobre rozwiązanie.

Konsekwencje Decyzji Zakupowych

No i przykładowo kiedyś, gdy jeszcze pracowałem w Londynie na budowie, kupiłem sobie taniego laptopa. Był taki niebieski, plastikowy chyba z firmy HP.

Nie pamiętam ile dokładnie kosztował, ale był bardzo budżetowy.

No i jakoś po roku miałem go już kompletnie dosyć. Zaczął się zacinać, aktualizacje systemu operacyjnego zajęły prawie całe miejsce na dysku, wbudowane głośniki strasznie trzeszczały.

Właściwie już po roku do niczego się nie nadawał.

Innym razem kupiłem sobie Asusa z wyższej półki. Zapłaciłem wtedy chyba około cztery tysiące, a na tamte czasy było to bardzo dużo. To był asus ultrabook, taki aluminiowy, z bardzo dobrymi parametrami.

I korzystałem bez problemów z tego laptopa przez około pięć lat, aż kiedyś po pijanemu zalałem go drinkiem. Gdybym go sam nie zepsuł, to pewnie posłużyłby mi jeszcze ze dwa, trzy lata.

Teraz staram się już kupować tylko porządne, droższe rzeczy, bo zauważam, że rzeczywiście są lepsze jakościowo.

Inwestycja w Jakość – Klucz do Oszczędności

I ja wiem, że wiele osób teraz mówi, że w dzisiejszych czasach, to nie to co kiedyś, bo kiedyś cokolwiek się kupiło to działało nawet dwadzieścia lat.

Zgodzę się, że czasy się zmieniły i wiele rzeczy teraz psuje się szybciej. Jednak myślę, że to przekonanie też wzięło się trochę z tego, że kupujemy często najtańszy badziew i potem dziwimy się, że się zepsuł.

Myślę, że można nadal kupić dobre markowe produkty, które posłużą latami. Trzeba tylko dobrze poszukać, poczytać opinie i nie żałować pieniędzy.


Leave a Reply

Your email address will not be published.