W tym artykule opowiem Ci o zaletach internetowego biznesu usługowego.

Usługi w internecie są bardzo pożądane przez innych internetowych przedsiębiorców, freelancerów, You Tuberów, czy influencerów. Warto tym się zainteresować, w szczególności gdy dopiero rozpoczyna się przygodę z biznesem on-line.

Usługi to moim zdaniem najłatwiejsza droga dla początkującego przedsiębiorcy.

Przykładowe usługi w internecie to: montaż filmów, prowadzenie kampanii reklamowych, pisanie tekstów, tworzenie grafik, tworzenie i prowadzenie stron internetowych.

Na usługi zazwyczaj jest duże zapotrzebowanie, a konkurencja jest zawsze do pewnego stopnia ograniczona.

Dzieje się tak dlatego że większość ludzi nie ma ochoty tych usług świadczyć. Jak sama nazwa wskazuje usługi polegają na służeniu innymi, czyli robieniu czegoś za innych.

Z drugiej strony większość ludzi bardzo lubi, gdy robimy coś za nich. Dlatego usługi zazwyczaj jest łatwo sprzedać.

Z doświadczenia swojego, moich znajomych i moich podwykonawców wiem, że jeśli świadczysz usługi dobrze przez dłuższy czas, to nie potrzebujesz zbyt dużo reklamy.

Reklamą są sami zadowoleni klienci. Oni marketingiem szeptanym promują Twoją działalność i sami naganiają Ci następnych klientów.

Oczywiście nie od razu. Tak jak wspominałem trzeba najpierw trochę popracować. Jak w każdym biznesie początki są najtrudniejsze i najtrudniej pozyskać tych pierwszych klientów.

Jednak i tak jest to znacznie łatwiejsze, niż przy działalności produkcyjnej lub handlowej, bo tak jak wspominałem ludzie sami szukają tych usług, a porządnych, fachowych, dobrych usługodawców jest niewielu.

Wystarczy dobrze robić swoją robotę, aby w dłuższym terminie mieć kalendarz wypełniony kolejnymi zleceniami.

Świadczenie usług w internecie jest też bardzo fajną opcją dla początkujących osób, które chcą spróbować swoich sił w biznesie on-line.

Wiele takich osób nie ma jeszcze żadnych umiejętności, które pozwoliłyby im stworzyć jakiś biznes internetowy.

Oczywiście wszystkiego można się nauczyć, jednak to właśnie w usługach najłatwiej i najszybciej można zostać cenionym specjalistą.

Jest mnóstwo kursów, które dadzą Ci umiejętności przydatne w różnych dziedzinach biznesu on-line.

Przykładowo możesz przejść kurs montażu filmów i zająć się usługami z zakresu właśnie montażu. 

Wiadomo że początkowo nie będziesz montażystą, który może montować filmy pełnometrażowe, ale pomyśl jak szybko możesz wyspecjalizować się przykładowo w krótkich formach nagrywanych na tik toka lub na szortsy.

Taka specjalizacja może być również wyróżnieniem na rynku. Potencjalni klienci, którzy mają do montażu szortsy mając do wyboru zwykłego montażystę i montażystę, który zajmuje się wyłącznie szortsami, wybiorą tego drugiego.

Będą po prostu uważali, że ten drugi specjalista bardziej spełnia ich potrzeby.

Na rynku jest zapotrzebowanie na różnej klasy specjalistów.

To nie jest tak, że aby być montażystą musisz przez 5 lat uczyć się montażu filmów. Jest to ograniczające przekonanie.

Zobacz, jeśli byliby na rynku wyłącznie montażyści po szkołach filmowych z wieloletnim stażem, to kto montowałbym te krótkie filmy na You Tuba?

Przecież taki zaawansowany montażysta bierze mnóstwo kasy za swoją pracę, więc dla zwykłego You Tubera jest to cena nie do zaakceptowania.

Co innego tacy mniej zaawansowani montażyści, którzy może nie zrobią cudów z tymi filmami, ale zrobią to wystarczająco dobrze i wezmą za to znacznie mniejsze pieniądze.

Na tym przykładzie chciałem Ci pokazać, że miejsce na rynku znajdzie się dla wszystkich. Wystarczy wykonywać dobrze te usługi. 

Tak naprawdę szybko można nauczyć się wielu umiejętności cenionych teraz na internetowym rynku.

Ja sam piszę sobie teksty sprzedażowe, montuję filmy, reklamy, robię grafiki, tworzę strony internetowe i obsługuję klientów (na ten moment robi to też często za mnie już mój zespół, jednak kiedyś wszystko to robiłem całkiem samodzielnie).

Nauczyłem się tego wszystkiego bardzo szybko, a gdybym przysiadł nad danym, jednym tematem poważnie, to byłbym w stanie za miesiąc robić to usługowo na wystarczającym poziomie.

Jeśli chcesz zacząć biznes on-line, nie ograniczaj się swoimi przekonaniami. 

Gdy interesuje Cię jakiś temat, poszukaj darmowych treści na You Tube albo płatnych kursów on-line i poradników.

Tam jest mnóstwo wiedzy, która może być fajnym wstępem do Twojej usługowej kariery.

Ucz się po prostu. Nie bądź nieukiem!

Wielu rzeczy jesteś w stanie się szybko nauczyć, a następnie zacząć ćwiczyć na własnych projektach i pomysłach.

Gdy poczujesz się pewniej, możesz zaoferować pierwszym klientom darmowe usługi.

Po prostu powiedz im szczerze, że dopiero się uczysz i chciałbyś zrobić coś dla nich za darmo, aby nabrać wprawy i doświadczenia.

Z łatwością znajdziesz na grupach Facebookowych lub gdziekolwiek indziej ludzi zainteresowanych darmowymi usługami.

W ten sposób nabierzesz doświadczenia, a jeśli Ci ludzie będą zadowoleni z Twoich usług być może wystawią Ci pierwsze opinie. Będzie to świetny początek dla Twojej malutkiej firmy internetowej.

Po kilku darmowych projektach możesz powoli przechodzić na płatne zlecenia, jednak nadal polecam ustalić cenę niższą od rynkowej i zaznaczać zleceniodawcy, że cena jest taka niska, ponieważ nadal zdobywasz doświadczenie i jesteś na rynku od niedawna.

Możesz mi wierzyć, że Twoi potencjalni klienci docenią szczerość i niższą cenę.

Nie polecam Ci od początku udawać wielkiego eksperta. To często prowadzi do napięć i zobaczysz, że sam z sobą będziesz czuć się źle, gdy będziesz udawać kogoś lepszego, niż w rzeczywistości.

I nie jest to do niczego potrzebne. Tak jak wspominałem przejdź sobie powoli przez te wszystkie etapy, a niedługo nie opędzisz się od zleceń.

Przy usługach bardzo ważne jest, aby dobrze wybrać sobie rodzaj świadczonych usług.

Po prostu nie każdy nadaje się do grafiki komputerowej, tak samo jak nie każdy ma lekkie pióro i powinien pisać teksty reklamowe na zlecenie.

I nie chodzi o to, że nie da się tych rzeczy nauczyć bez talentu. Chodzi o to, że gdy wybierzesz coś co do Ciebie nie pasuje, będziesz się po prostu męczył w tej swojej firmie.

Dlatego na początku popróbuj różnych rzeczy. Sprawdź czy spodoba Ci się montaż filmów, a może tworzenie stron na wordpressie albo tworzenie kampanii reklamowych.

Do takiego próbowania nie potrzebujesz nawet kupować kursów i szkoleń. 

Wystarczą darmowe tutoriale na You Tube, które pozwolą Ci opanować podstawy podstaw, a jednocześnie gdy będziesz to robić przekonasz się, czy dany temat Ci odpowiada.

W usługach to jest arcy-ważne, aby lubić to co się robi. W innym wypadku długoterminowo taka firma nie ma szansy na sukces, a życie takiego przedsiębiorcy powoli zamienia się w koszmar, bo zwyczajnie on nie cierpi tego co robi na co dzień.

Także taką drogą nie polecam iść.

Kolejną zaletą usług jest bezpośredni kontakt z klientem. Oczywiście dla jednych będzie to zaleta, dla innych wada. W tym tekście skupiam się na zaletach, dlatego chciałbym przedstawić Ci dobre strony takiej sytuacji.

Kontakt z klientem może być bardzo satysfakcjonujący i dający bardzo dużo dobrej energii.

Wiem, że na pierwszy rzut oka wydaje się, że kontakt z klientem to najgorsze co może przytrafić się przedsiębiorcy. To nie zawsze jest prawda.

Czasami zdarzają się klienci, z którymi można rozmawiać godzinami, którzy doceniają naszą pracę, wynagradzają nas solidnie i nie robią żadnych problemów.

Takie osoby dają nam też ciągle dobre słowa, fajne opinie i dobrą energię.

Pracując zdalnie w internecie z czasem możesz zauważyć, że zwyczajnie brakuje Ci kontaktu z żywym człowiekiem. Wtedy te spotkania z klientami, chociażby poprzez video rozmowy, mogą być dla Ciebie miłą odskocznią od codziennych zadań.

Oczywiście, aby znaleźć takich klientów trzeba trochę podziałać na rynku i odsiać tych, z którymi nie chcemy współpracować.

Ja sam miałem sytuacje, gdy nawiązałem współpracę z dwoma klientkami. Z jedną z nich rozmawiało mi i współpracowało się świetnie. Natomiast z drugą niezbyt dobrze się dogadywałem.

Dlatego zostawiłem sobie jedną, a z drugą się pożegnałem.

W ten sposób powoli selekcjonuję z kim chcę współpracować, a z kim nie chcę.

Z pierwszą klientką współpracuję do tej pory i naprawdę świetnie nam się wspólnie działa.

Jasne – ja już mogę sobie na to pozwolić, bo nie narzekam na brak pracy. Jednak jeśli będziesz robił dobrą robotę, to również możesz dojść do tego etapu i to nie jest tak, że całe życie będziesz musiał znosić ludzi, którzy Ci nie pasują.

Po pewnym czasie zaczynasz selekcjonować klientów i zawiązywać współpracę tylko z określonymi.

No wiadomo, że nie zawsze tak się da i że czasami tak czy inaczej będą się trafiali klienci problematyczni. Taki jest już biznes i w żaden sposób tego nie unikniemy.

Jednak z biegiem czasu nauczysz się lepiej oceniać klientów i być może już na pierwszej rozmowie będziesz wiedział, czy chcesz podjąć współpracę. To przychodzi z doświadczeniem.

Dobry klient da Ci więcej radości i energii, niż jakiekolwiek pieniądze. Gdy widzisz, że ktoś docenia Twoją pracę, widzisz projekty, które pomagają danej osobie, czujesz satysfakcję i spełnienie. Widzisz sens w tym co robisz.

W handlu i produkcji często nie ma aż tak bezpośredniej reakcji od klientów. Jest tak, ponieważ często nie masz z nimi aż tak bliskiego kontaktu, jak przy usługach.

Usługi są fajne, bo można tworzyć fajne rzeczy, dawać klientom dużo radości i widzieć tą radość. 

W handlu i produkcji często ciągle sprzedajesz to samo wielu osobom. Po czasie to może być zwyczajnie nudne.

Oczywiście usługi to nie tylko same zalety. Dlatego w następnym artykule opowiem o wadach biznesu usługowego.

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam serdecznie 🙂


Leave a Reply

Your email address will not be published.